+48 531 640 312

Trekking pod Alpspitze

Yazhubal · 22 października, 2017 · Bawaria, Blog, Fotografia, Krajobraz, Niemcy, Podróże · 2 comments

Jeszcze nie tak dawno rozmyślałem nad wyprawą w okolice Zugspitze (2962mnpm). Jest to najwyższy szczyt w Niemczech. Jednak to nie tam chciałbym jeszcze nie raz powrócić lecz w okolice pobliskiego szczytu Alpspitze.
Powyższy szczyt przyciąga uwagę wysiadając z pociągu w Garmisch-Partenkirchen. Polecam jednak pojechać kolejką do Grainau-Hammersbach, stamtąd pod górę szlakiem na Kreuzeck 1651 m n.p.m lub kolejką gondolową. Dalej z Kreuzeckbahn szlakiem Hohalmweg dojdziemy do schroniska Hohalm. Tu warto odpocząć, spróbować Bawarskich potraw czy napoić się lokalnym piwem.
Z tego miejsca już blisko do podnóża Alpspitze. Tam znajdują się szlaki na szczyt via-ferrata o różnych stopniach trudności oraz droga doliną – okalając szczyt Bernadeinkopf w stronę Stuibenhütte. Jest to droga długa i mozolna, ale polecam tym którzy nie są wprawieni w wspinaczkach po skałach.

Sprzęt foto:

Zabrałem ze sobą D800 oraz dwa obiektywy, szeroki Tokina 11-16mm F2.8 jak i 50mm nikkor 1.4. Do obu dokręciłem filtr UV wielopowłokowy, wiedząc iż na wysokościach przyda się do zbijania nadmiaru błękitów. Do plecaka statyw Manfrotto, nie jest to udany model, niestety za ciężki na trekking, plusem jest jego stabilnośc podczas silnych porywistych wiatrów. Wężyk spustowy oraz drobne zaplecze do czyszczenia szkieł.

Poniżej widok z Hohalmweg, tuż po burzy. Podwójna tęcza, po lewej Kreuzeck, na stoku niewielkie schronisko Barbarahütte.

Dolina z kompleksem budynków Hohalm, z restauracją oraz kolejką linową którą można wjechać na platformę Alpspix przy Osterfelderkopf. Pobliskim szlakiem można dojść do podnóża Alpspitze.

Yazhubal Blog - Alpy wyprawa

Po lewej Alpspitze 2628mnpm oraz po prawej grań ze szczytem Bernaiderkopf.

Yazhubal Blog - Alpy wyprawa

Pogoda może się tu zmienić bardzo szybko, ciężkie chmury oraz silny wiatr to sygnał iż na szczytach jest bardzo trudno ustać na nogach. Na końcu ścieżki widać ekipy przygotowujące się do wejścia szlakami via – ferrata.

Yazhubal Blog - Alpy Alpspitze

Malownicze zejście doliną w kierunku Stuibenhütte, po prawej grań Bernaiderkopf, całą drogę w dół rzuca cień. W dolinie można wybrać drogę powrotną w kierunku Kreuzeck, czy też w dół do Garmisch jak i pokusić się o długie podejście tyłem pod Alpspitze, a nawet Zugspitze (te trasy zalecam tylko dobrze przygotowanym piechurom).

Yazhubal Blog - Alpy trekking

Yazhubal Blog - Alpy wyprawa

Po około 40 minutach marszu i ponownym podejściu pod górę rozciąga się piękny widok na dolinę. W tle pobrzękują dzwonki owiec i ma się jakieś wrażenie iż ciszy i spokoju…

Yazhubal Blog - Alpy trekking

Po drodze można spotkać samotnych wędrowców lecz nie niedzielnych spacerowiczów, raczej tych którym zależy na czerpaniu radości z piękna natury i wysokich szczytów Alp. Bez smartfonów, bez nadęcia.

Yazhubal Blog - Alpy trekking

Doszliśmy kawałek za Stuibensee, tym razem nie udało się nam wejść na szczyt Alpspitze, załamanie pogody wymusiło na nas szybkie zejście w kierunku Hohalm. Jeziorko o krystalicznie czystej wodzie napełnianej potokami z topiących się lodowców.

Yazhubal Blog - Alpy trekking

Wieczorem pod koniec dnia wędrówki w Grainau-Hammersbach słońce oświetliło nam szczyty Waxenstein i Zwölferkante

Yazhubal Blog - Alpy trekking Waxenstein and Zwölferkante

Jeśli macie jakieś propozycje wypraw, oraz terenów godnych sfotografowania, podzielcie się w komentarzach.