Zastanawiałem się nad zaprojektowaniem głowicy do fotografii panoramicznej, łączenie kolejnych ujęć na szerokim kącie powoduje dziwne efekty rozciągania skrajnych elementów kadru. No tak klasyczny statyw nie pozwala na umieszczenie obiektywu w punkcie bez paralaksy.
Co to daje i jakie są tego zalety?
Punkt bez paralaksy (nodalny) {za Wikipedia}:
Punkt bez paralaksy (NPP) – punkt wokół którego obracając obiektyw unikamy zniekształceń paralaksy, czyli wzajemnego przesunięcia na kolejnych zdjęciach przedmiotów pierwszego i drugiego planu.
Leży na przecięciu źrenicy wejściowej z osią optyczną obiektywu i pokrywa się ze środkiem perspektywy. Nie pokrywa się z punktem węzłowym dla soczewki grubej i obiektywów z wyjątkiem obiektywu otworkowego.
Przy składaniu panoram, dla uniknięcia błędów paralaksy, osie obrotu głowicy panoramicznej powinny przechodzić przez punkt bez paralaksy.
W fotografii panoramicznej często używa się zamiast „punktu bez paralaksy” terminu „źrenica wejściowa”, rozumiejąc go jako środek źrenicy wejściowej. Błędnie używane są nazwy punkt węzłowy i punkt nodalny mające inne znaczenie i położenie
Może Randy Hufford w tym pomoże? [ENG]
Nie posiadam takiej cudacznej głowicy, zastanawiam się nad opracowaniem swojego modelu, pochwalę się projektem gdy go wykonam. Natomiast pragnę zachęcić do kombinowania z łączeniem fotografii, bez tych głowic i nomenklatury technicznej, daje to ciekawe efekty wizualne
Poniżej jedna z moich ostatnich fotografii, Brama Brandenburska w Berlinie. Panorama z 3ech kadrów po kilka exp. Początkowo łączyłem w PS CC jednak pomimo iż Adobe ma monopol na oprogramowania graficzne jednak pod względem łączenie fotografii pada totalnie, dlatego uruchomiłem sekwencję w PTGUi. Ten program umożliwia pewną korekcję składania gdy nie mamy głowicy do fotografii panoramicznych, otóż można definiować środek zbiegu perspektywy oraz sposoby łączenia od sferycznego poprzez płaski i perspektywiczny. Godzina grzebanie w PS by wyprostować ściany (lekko beczkowate po łączeniu), korekta balansu bieli, crop i wyostrzanie, efekt poniżej.

Jak ktoś z was łączy jeszcze w czymś ciekawym dającym dobre efekty to chętnie czekam na sugestie.
>
Ostanie komentarze