Każdy fotograf prędzej czy później będzie chciał spróbować połączyć kilka kadrów w jeden by ukazać szerzej scenę. Możemy fotografie połączyć poziomo, pionowo czy w sfery 360 stopni umieszczając je w odpowiedniej wtyczce umożliwiamy rozglądanie się na wszystkie strony. Dziś chciałbym pokazać jak łatwo można złożyć panoramę w kształt niewielkiej planety. Nie jest to popularna forma łączenia fotografii ale efekt jest często ciekawy i zaskakujący. Poniżej efekt końcowy panoramy. Zacznijmy więc krok po kroku.
Wykonanie fotografii do panoramy:
Wielu fotografów zaleca umieszczanie aparatu na statywie, jednak nie jest to konieczne jeśli zachowamy ciągłość kadrów w poziomie. Aby ułatwić programom graficznym składanie panoram, sąsiadujące kadry powinny zachodzić na siebie 20-30% zawartości.
Polecam natomiast wykonanie fotografii w formacie RAW (NEF) im większy plik tym lepiej, gdyż ta metoda dość mocno zmniejsza jakość.
W Lightroomie lub ACR (Adobe Camera Raw), otwieramy cały szereg fotografii, zaznaczamy jedną i w niej dokonujemy edycji, tu koniecznie balans beli, i korektę obiektywu, reszta według potrzeby. Zaznaczany resztę fotografii i klikamy w opcję synchronizacji by nadać te same zmiany pozostałym plikom.
Poniżej na screenie zaznaczone wszystkie pliki, edycja ostatniego i jak widać po skończonych zmianach poprzez przycisk Synchr. nadajemy zmiany pozostałym.
Następnie klikamy na zaznaczone pliki prawym klawiszem myszki i wybieramy opcje Photomerge –> Panorama lub kombinację klawiszową CTRL+M.
Pojawi się menu wyboru formy panoramy oraz pasek progresu, czekamy cierpliwie aż LR złączy panoramę.
Tutaj pozostawiłbym opcję Spherical chyba najbardzej realistyczne łączenie, Auto Crop odhaczone jak na screenie oraz pod koniec łączenia panoramy zalecam dać Boundary Warp na 100. To wyprostuje końce oraz krawędzie panoramy na równo z brzegiem. Po wciśnięciu opcji Merge, złączony plik pojawi się zaraz obok na pasku podglądu biblioteki.
Powstały plik otwieramy w Photoshopie do dalszej edycji, tu prawy klawisz myszy Edit in –> Adobe Photoshop CC
Edycja panoramy w Adobe Photoshop CC – składanie „planety”
Uwaga, złożona panorama może okazać się bardzo dużym plikiem, jeśli macie za małe zasoby pamięci komputera zalecam zmniejszenie rozmiaru pliku. Tu powyższy przykład ma 20014x4152px przy 475Mb!
Wciskając kombinację klawiszową Alt+Ctrl+I otworzymy okno zmiany rozmiaru pliku, tutaj musimy tak przekształcić wymiary fotografii by jej szerokość była taka sama jak wysokość, aby to uzyskać trzeba kliknąć na ikonę „łańcucha” by wyłączyć powiązanie relacji wysokości z szerokością inaczej zmiana jednej wartości da impakt na drugą. W tym przypadku jak podałem plik ma wysokość 4152px i taką wartość podajemy dla szerokości, jak widać fotografia zmieniła kształt na kwadrat, a obraz stał się bardzo ściśnięty.
Końcowe etapy to obrót fotografii o 180 stopni do tego celu klikamy w górne menu Obraz dalej Obracanie obrazu i 180 stopni.
Dalej Filtr –> Zniekształcenie –> Współrzędne biegunowe tutaj zaznaczamy Kartezjańskie na biegunowe i dajemy ok. Otrzymany plik pozostaje nam jedynie oczyścić z artefaktów powstałych przy niedokładnym łączeniu, kadrowanie, zmniejszanie do potrzebnego rozmiaru oraz wyostrzanie.
Jeśli są jakieś niejasności to zapraszam do komentowania.
Ostanie komentarze