Kilka dni temu wybrałem się na Wrocławski Ostrów Tumski. Celem było uchwycenie kilku obiektów o skomplikowanych kształtach i ich doświetleniu. Zależało mi na czymś co po sfotografowaniu dostanie głębi. Wybór padł na drzwi do Katedry Wrocławskiej.
Cel, fotografia pełna szczegółów, proste ściany, prawidłowy balans bieli. Statyw ustawiłem w osi obiektu, jednak ku memu zaskoczeniu kostka brukowa była położona trochę za bardzo z lewej co zaburza oś symetrii.
Postanowiłem się tym nie przejmować. Scenę doświetliłem 3x gdzie dwie ekspozycje na światła oraz jedną na cienie.
Trochę techniki:
Pliki RAW skorygowane w LR pod względem korekty obiektywu. Dlaczego? Otóż miałem problem z brakującymi domyślnie profilami pod Tokinę 11-16mm F2.8, trochę mnie to zaskoczyło. Profile możemy ściągnąć za pomocą programu Adobe Lens Profile Downloader Jest to darmowa aplikacja, po uruchomieniu wybieramy posiadane prze nas body oraz obiektyw i pobieramy profile.
Korekta balansu bieli, tu było trochę schodów. Obraz podzieliłem na strefy w zależności od rodzajów oświetlenia. Jak widać żółte światło dominuje swym ciepłem, natomiast centrum kadru oświetlone zimnymi halogenami. Zastosowałem dwie maski dzięki czemu łatwiej myło kontrolować balans bieli. Dalej wyłączyłem wyostrzanie plików NEF, nie ufam temu narzędziu w LR, może ktoś zna zastosowanie do tego, ja nie.
W PSCC składanie ekspozycji manualnie na maskach, dalej prostowanie perspektywy. Następnie kontrola przepaleń i niedoświetleń oraz korekta. Crop, wyostrzanie na górnoprzepustowym w dwóch etapach.
Katedra Wrocławska jest dość wdzięcznym tematem do fotografowania, zarówno za dnia jak i późnym wieczorem. Polecam również zajrzeć tu wczesnym rankiem.
Ostanie komentarze